Széchenyi2020
2022 | 03 | 31
Új növényi tápanyagok melléktermékekből
Sikerrel fejeződött be az az agárgazdasági kutatás, mely melléktermékekből kívánt új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót előállítani. A kifejlesztett természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) széleskörűen felhasználható.
A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok. Az új tápanyag kémhatásának, makro-, mezo- és mikroelem tartalmának köszönhetően elsőrendű és teljes értékű tápanyagforrásai az ezeket hasznosító növényeknek, melyek lehetnek lágy- és fás-szárúak, egynyári vagy évelő fajok, bármilyen életkorúak. A termék pozitívan befolyásolja a talajok kémhatását, növeli azok tápanyag tartalmát, javítja annak mikrobiális életét és fizikai összetételét. Kiválóan illeszthető a termesztéstechnológiában alkalmazott gépsorokhoz, alkalmazásával csökkenthető az egyoldalú műtrágya használat. Kijuttatása egyszerűbb, mint a szerves trágyáké. Létjogosultsága különösen indokolt az ökológiai gazdálkodásban, a nagyobb hozzáadott értéket előállító, innovatív zöldség- és gyümölcstermesztésben, szőlőtermesztésben, facsemete előállításban.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
További információ kérhető:
Kangúr Tibor - médiakommunikátor
Elérhetőség:+36/30-3364138, info@mamtanácsado.hu
2021 | 12 | 01
Virtuális térben valódi információk egy új növényi tápanyagról
– lakossági fórum helyett online tájékoztatás
A fennálló pandémiás helyzet miatt a projektben előírt jelenlétes lakossági fórum helyett ezúton/online tájékoztatjuk az projekt iránt érdeklődőket a beruházásról.
Évek óta tart az a kutatás , melynek célja, hogy melléktermékekből állítsanak elő új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót. A kifejlesztett természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) széleskörűen felhasználható. A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok.
A projekt során elvégzett feladatok:
A különböző anyagösszetételű (változatos alap és adalékanyag mennyiségekkel kialakított termék) keverékeket a granuláló készülékben azonos mechanikai paraméterek mellett granuláltuk. 5 percenkénti vízadagolás keverés, granulálás után, a terméket három féle lyukméretű (2 mm, 5 mm és 10 mm lyukméretű) rostán átrostáltuk, így négy frakciót kaptunk. Megállapítottuk, hogy a vízmennyiség növelése kismértékben növeli a 2-5 mm-es frakció arányát, míg jelentős mértékben csökkenti az 5-10 mm-es frakcióét. A 10 mm-nél nagyobb nagyméretű frakció aránya gyakorlatilag független a hozzáadott víz mennyiségétől.
A szerves anyag feldolgozás minősége – méret, granulátum frakció arányok, porozitás, visszavezetett anyagmennyiség – az alapanyagarányoktól és az adalékanyagok arányától döntő mértékben függ.
A késztermék (kevert organikus tápanyag) higroszkóposság vizsgálatai a tárolás során a légköri párából származó anyag összetapadás megállapítása miatt fontos, hiszen a termék minőségét, értékét, értékesíthetőségét ez nagymértékben befolyásolja. A vizsgálatokból megállapítottuk, hogy a felvett víz az eltelt idő függvényében exponenciálisan nő a normálisan előforduló 40-70 % relatív légnedvesség mellett. A maximális vízmegkötés az összes minta esetében 5 és 11 % esetében között változik. az átlagérték 7,15 %, az átlagra vonatkoztatott szórás 0,53 %.
Az összetapadás a vizsgálatra kijelölt minták esetében nem volt tapasztalható, azonban hosszabb tárolási idő alatt10 %-os vízfelvételt meghaladóan, viszont már a termékben egyértelműen látszódik az anyag összeállás folyamata.
A vizsgálati eredményekből megállapítottuk, hogy a késztermék tárolását a lehető legrövidebb időre kell szorítani, vagyis a termék értékesítését, mezőgazdasági területre való kijuttatását minél előbb célszerű megvalósítani.
3, Kevert organikus tápanyag szemcsestabilitási vizsgálatok (a tárolás során bekövetkező fizikai változások)
A technológiai fejlesztés egyik kulcsfontosságú eleme, az alapanyagok ipari méretekben történő keverésének beállítása, szabályozása. A frakció stabilitási vizsgálatokhoz szabad levegőn tárolt mintából kéthetente mintákat vettünk, amiket 2 mm, és 5 mm-es rostán átengedtük. Az egyes frakciók tömegeit megmértük, majd az eredeti tömeghez viszonyítva %-os arányában kiszámítottuk a szemcseeloszlást. Megállapítottuk, hogy a 2-5 mm-es frakció körülbelül 10%-a aprózódik a vizsgált két hónapos intervallum alatt. Azt is megállapítottuk, hogy az aprózódás felezési ideje 2-3 hét körüli érték.
A késztermék szemcsestabilitás vizsgálatai is szignifikánsan arra mutatnak rá, hogy a gyártóhelyen történő tárolást, rakodást célszerű minimalizálni, a lehető legkevesebb alkalomra és időre.
4, Alapanyagok közül az összetapadásra hajlamos biomassza hamu tárolás vizsgálatok (tárolási időhossz és a légnedvességtartalom szempontjából)
Megállapítottuk, hogy a tárolási idő csomósodást, összetapadást idéz elő a biomassza hamuban. A tárolás hatása mérhető a hamurostálás hatásokával. A tárolási idő növekedésével szignifikánsan nagyobb a hamu összetapadása. A vizsgálat, méréseredményiből kapott adatok elemzését követő végkövetkeztetésünk az, hogy0 a rostált biomassza hamut mielőbb fel kell használni, mert a tárolási idő hosszának növekedésével az anyag összetapadása egyértelműen mérhető.
5, Színkép felismerésre, elemzésre, ez alapján történő adagolásra alkalmas szoftver fejlesztése
Az alapanyagok minőségi - elsősorban nedvesség tartalom - mérésére szolgáló színérzékelő prototípus hardver elemei meg lettek határozva, ki lettek választva. Az alapanyagok mérésadatainak gyűjtéséhez C# nyelven fejlesztett programot használtunk. A színadatokat átalakítja, majd megjeleníti valós színként egy felületen, illetve egy színkörön és a hozzá tartozó szaturáció/világosság koordináta rendszeren. A szenzor, szoftver és hardver a tervezettek szerint működik. Az adatok elemzéséből kiderül, hogy a szenzor szelektivitása 5cm-es tárgy-szenzor távolságból a legjobb.
A szenzorok hatékony működését a szállópor frakció jelentősen rontja. Annak érdekében, hogy a színképelemző szenzorok hatékonysága eredményesebb lehessen, az alap és adalékanyagok nedvességtartalmát változtatni kell.
6, Gyártás technológia és géprendszer átdolgozása, az input anyagok jellemző fizikai tulajdonságai ismeretében
A gyártástechnológiát, az alapanyagok sajátossága, a félüzemi kísérletekből nyert gyártástechnológiai problémák, valamint az új üzemcsarnok adta lehetőségek miatt megváltoztattuk.
Példaként: A szalma őrléséhez előszőr durva darabolóra van szükség, utána lehet a kalapácsos darálóba továbbítani. A szervestrágyát láncos darabolóval lehet megfelelő méretűre aprítani, utána kerülhet a kalapácsos darálóba. A biomassza hamu összeáll, illetve nagyobb darabok vannak benne, ami miatt rostálni és őrölni kell.
A keveréshez vízszintes keverőre van szükség, a különböző fajsúlyú anyagok keverése, homogenizálása miatt. Részben ezek miatt kellett megváltoztatni a nyomás alatti granulálót is vízszintes, kis dőlésszög beállításra alkalmas forgástengelyű eszközre. Ez lehetővé teszi a megfelelő felületkezelést, formázást is.
7. Új gyártócsarnok, szociális helyiség és labor építése
A jóváhagyott, új csarnok építését befejeztük. A csarnok területén belül létrehoztuk a vizesblokkot, labort irodával, konyhával, szociális helyiséggel. Bevezetésre került az elektromos hálózat, hideg melegvíz, csatorna.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
2020 | 04 | 10.
Megkezdődött „A funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből” - GINOP-2.2.1-15-2017-00091 projekt. A vészhelyzeti korlátozás miatt online tájékoztatjuk az érdekelteket a beruházás megkezdéséről.
A projekt célja melléktermékekből állítsanak elő új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót. A kifejlesztendő természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) várhatóan széleskörűen felhasználható lesz. A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll majd, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok.
A projekt során elvégzendő feladatok:
3, Kevert organikus tápanyag szemcsestabilitási vizsgálatok (a tárolás során fizikai változások)
4, Alapanyagok közül az összetapadásra hajlamos biomassza hamu tárolás vizsgálatok (tárolási időhossz és a légnedvességtartalom szempontjából)
5, Színkép felismerésre, elemzésre, ez alapján történő adagolásra alkalmas szoftver fejlesztése
6, Gyártás technológia és géprendszer átdolgozása, az input anyagok jellemző fizikai tulajdonságai ismeretében
7. Új gyártócsarnok, szociális helyiség és labor építése
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
2019 | 07 | 12.
Sajtóközlemény
Funkcionális növényi tápanyagok valamint talajkondicionáló előállítása melléktermékekből
Funkcionális növényi tápanyagok valamint talajkondicionáló előállítása melléktermékekből a célja egy új agrárgazdasági kutatásnak. A fejlesztés során teljesen újszerű, sokrétű alapanyag felhasználásával készült, széleskörű felhasználást lehetővé tevő természetes eredetű növényi tápanyagot (trágyát) állítanak elő. A projekt 541,3 millió Ft. támogatást nyert el.
A kifejlesztendő, forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok. A kifejlesztendő termékek kémhatásuknak, makro-, mezo- és mikroelem tartalmuknak köszönhetően elsőrendű és teljes értékű tápanyagforrásai az ezeket hasznosító növényeknek, melyek lehetnek lágy- és fás-szárúak, egynyári vagy évelő fajok, bármilyen életkorúak. A termék pozitívan befolyásolja a talajok kémhatását, növeli azok tápanyag tartalmát, javítja annak mikrobiális életét és fizikai összetételét. Kiválóan illeszthető a termesztéstechnológiában alkalmazott gépsorokhoz, alkalmazásával csökkenthető az egyoldalú műtrágya használat. Kijuttatása egyszerűbb, mint a szerves trágyáké. Létjogosultsága különösen indokolt az ökológiai gazdálkodásban, a nagyobb hozzáadott értéket előállító, innovatív zöldség- és gyümölcstermesztésben, szőlőtermesztésben, facsemete előállításban.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.08.31.
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
További információ kérhető:
Kangúr Tibor - médiakommunikátor
Elérhetőség:+36/30-3364138, info@mamtanácsado.hu
Kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Projekt címe: „Mobil Digital Kft. géppark bővítése”
Szerződött támogatás összege: 25.000.000 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 40%
A projekt tartalmának bemutatása:
A gépparkunk fejlesztésével a nyomtatott áramkör gyártás szolgáltatásunk képessé vált kétoldalas NYÁK gyártására, mellyel hatékonyabb helykihasználást valósítunk meg egységnyi felületen. Kémiai furatgalvanizálással tökéletes átkötést lehet kialakítani a két oldal adott vezetősávjai között. A vezetősávok passziválásával, amit a kémiai ónozással érhetünk el, az alkatrészek beültetése után következő forrasztás minőségét növelni jelentős mértékben, valamint megakadályozza a réz vezetősávok későbbi oxidációját, jelentősen javítva ezzel a termék minőségét. A NYÁK (PCB) felületkezelése a környezeti párától - illetve egyéb káros behatásoktól - védi a vezetősávokat. Lehetővé vált az alkatrészek pozíciószámozása is, mely megegyezik a kapcsolási rajzon feltüntetett számozással. Ennek köszönhetően az egyes alkatrészek könnyen és gyorsan beazonosíthatóak.
Műszerparkunk fejlesztésével, szolgáltatásaink is bővültek: az elkészített prototípusok élesztése, teszelése, vagy hibakeresése lehelővé vált. A diagnosztikai műszerekkel a lefejlesztett, legyártott prototípus áramkör működés közbeni elektromos jeleit lehet vizsgálni, illetve (akár elektronikus) mérési jegyzőkönyvben rögzíteni.
A projekt befejezésének dátuma: 2018.04.27.
A projekt azonosító száma: GINOP-1.2.2.16-2017-00986
Új növényi tápanyagok melléktermékekből
Sikerrel fejeződött be az az agárgazdasági kutatás, mely melléktermékekből kívánt új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót előállítani. A kifejlesztett természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) széleskörűen felhasználható.
A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok. Az új tápanyag kémhatásának, makro-, mezo- és mikroelem tartalmának köszönhetően elsőrendű és teljes értékű tápanyagforrásai az ezeket hasznosító növényeknek, melyek lehetnek lágy- és fás-szárúak, egynyári vagy évelő fajok, bármilyen életkorúak. A termék pozitívan befolyásolja a talajok kémhatását, növeli azok tápanyag tartalmát, javítja annak mikrobiális életét és fizikai összetételét. Kiválóan illeszthető a termesztéstechnológiában alkalmazott gépsorokhoz, alkalmazásával csökkenthető az egyoldalú műtrágya használat. Kijuttatása egyszerűbb, mint a szerves trágyáké. Létjogosultsága különösen indokolt az ökológiai gazdálkodásban, a nagyobb hozzáadott értéket előállító, innovatív zöldség- és gyümölcstermesztésben, szőlőtermesztésben, facsemete előállításban.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
További információ kérhető:
Kangúr Tibor - médiakommunikátor
Elérhetőség:+36/30-3364138, info@mamtanácsado.hu
2021 | 12 | 01
Virtuális térben valódi információk egy új növényi tápanyagról
– lakossági fórum helyett online tájékoztatás
A fennálló pandémiás helyzet miatt a projektben előírt jelenlétes lakossági fórum helyett ezúton/online tájékoztatjuk az projekt iránt érdeklődőket a beruházásról.
Évek óta tart az a kutatás , melynek célja, hogy melléktermékekből állítsanak elő új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót. A kifejlesztett természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) széleskörűen felhasználható. A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok.
A projekt során elvégzett feladatok:
- További tápanyag keverékek kialakítása, eltérő nedvességviszonyok mellett, valamint granulálási vizsgálatok
A különböző anyagösszetételű (változatos alap és adalékanyag mennyiségekkel kialakított termék) keverékeket a granuláló készülékben azonos mechanikai paraméterek mellett granuláltuk. 5 percenkénti vízadagolás keverés, granulálás után, a terméket három féle lyukméretű (2 mm, 5 mm és 10 mm lyukméretű) rostán átrostáltuk, így négy frakciót kaptunk. Megállapítottuk, hogy a vízmennyiség növelése kismértékben növeli a 2-5 mm-es frakció arányát, míg jelentős mértékben csökkenti az 5-10 mm-es frakcióét. A 10 mm-nél nagyobb nagyméretű frakció aránya gyakorlatilag független a hozzáadott víz mennyiségétől.
A szerves anyag feldolgozás minősége – méret, granulátum frakció arányok, porozitás, visszavezetett anyagmennyiség – az alapanyagarányoktól és az adalékanyagok arányától döntő mértékben függ.
- Késztermék – organikus tápanyag – higroszkóposság vizsgálata
A késztermék (kevert organikus tápanyag) higroszkóposság vizsgálatai a tárolás során a légköri párából származó anyag összetapadás megállapítása miatt fontos, hiszen a termék minőségét, értékét, értékesíthetőségét ez nagymértékben befolyásolja. A vizsgálatokból megállapítottuk, hogy a felvett víz az eltelt idő függvényében exponenciálisan nő a normálisan előforduló 40-70 % relatív légnedvesség mellett. A maximális vízmegkötés az összes minta esetében 5 és 11 % esetében között változik. az átlagérték 7,15 %, az átlagra vonatkoztatott szórás 0,53 %.
Az összetapadás a vizsgálatra kijelölt minták esetében nem volt tapasztalható, azonban hosszabb tárolási idő alatt10 %-os vízfelvételt meghaladóan, viszont már a termékben egyértelműen látszódik az anyag összeállás folyamata.
A vizsgálati eredményekből megállapítottuk, hogy a késztermék tárolását a lehető legrövidebb időre kell szorítani, vagyis a termék értékesítését, mezőgazdasági területre való kijuttatását minél előbb célszerű megvalósítani.
3, Kevert organikus tápanyag szemcsestabilitási vizsgálatok (a tárolás során bekövetkező fizikai változások)
A technológiai fejlesztés egyik kulcsfontosságú eleme, az alapanyagok ipari méretekben történő keverésének beállítása, szabályozása. A frakció stabilitási vizsgálatokhoz szabad levegőn tárolt mintából kéthetente mintákat vettünk, amiket 2 mm, és 5 mm-es rostán átengedtük. Az egyes frakciók tömegeit megmértük, majd az eredeti tömeghez viszonyítva %-os arányában kiszámítottuk a szemcseeloszlást. Megállapítottuk, hogy a 2-5 mm-es frakció körülbelül 10%-a aprózódik a vizsgált két hónapos intervallum alatt. Azt is megállapítottuk, hogy az aprózódás felezési ideje 2-3 hét körüli érték.
A késztermék szemcsestabilitás vizsgálatai is szignifikánsan arra mutatnak rá, hogy a gyártóhelyen történő tárolást, rakodást célszerű minimalizálni, a lehető legkevesebb alkalomra és időre.
4, Alapanyagok közül az összetapadásra hajlamos biomassza hamu tárolás vizsgálatok (tárolási időhossz és a légnedvességtartalom szempontjából)
Megállapítottuk, hogy a tárolási idő csomósodást, összetapadást idéz elő a biomassza hamuban. A tárolás hatása mérhető a hamurostálás hatásokával. A tárolási idő növekedésével szignifikánsan nagyobb a hamu összetapadása. A vizsgálat, méréseredményiből kapott adatok elemzését követő végkövetkeztetésünk az, hogy0 a rostált biomassza hamut mielőbb fel kell használni, mert a tárolási idő hosszának növekedésével az anyag összetapadása egyértelműen mérhető.
5, Színkép felismerésre, elemzésre, ez alapján történő adagolásra alkalmas szoftver fejlesztése
Az alapanyagok minőségi - elsősorban nedvesség tartalom - mérésére szolgáló színérzékelő prototípus hardver elemei meg lettek határozva, ki lettek választva. Az alapanyagok mérésadatainak gyűjtéséhez C# nyelven fejlesztett programot használtunk. A színadatokat átalakítja, majd megjeleníti valós színként egy felületen, illetve egy színkörön és a hozzá tartozó szaturáció/világosság koordináta rendszeren. A szenzor, szoftver és hardver a tervezettek szerint működik. Az adatok elemzéséből kiderül, hogy a szenzor szelektivitása 5cm-es tárgy-szenzor távolságból a legjobb.
A szenzorok hatékony működését a szállópor frakció jelentősen rontja. Annak érdekében, hogy a színképelemző szenzorok hatékonysága eredményesebb lehessen, az alap és adalékanyagok nedvességtartalmát változtatni kell.
6, Gyártás technológia és géprendszer átdolgozása, az input anyagok jellemző fizikai tulajdonságai ismeretében
A gyártástechnológiát, az alapanyagok sajátossága, a félüzemi kísérletekből nyert gyártástechnológiai problémák, valamint az új üzemcsarnok adta lehetőségek miatt megváltoztattuk.
Példaként: A szalma őrléséhez előszőr durva darabolóra van szükség, utána lehet a kalapácsos darálóba továbbítani. A szervestrágyát láncos darabolóval lehet megfelelő méretűre aprítani, utána kerülhet a kalapácsos darálóba. A biomassza hamu összeáll, illetve nagyobb darabok vannak benne, ami miatt rostálni és őrölni kell.
A keveréshez vízszintes keverőre van szükség, a különböző fajsúlyú anyagok keverése, homogenizálása miatt. Részben ezek miatt kellett megváltoztatni a nyomás alatti granulálót is vízszintes, kis dőlésszög beállításra alkalmas forgástengelyű eszközre. Ez lehetővé teszi a megfelelő felületkezelést, formázást is.
7. Új gyártócsarnok, szociális helyiség és labor építése
A jóváhagyott, új csarnok építését befejeztük. A csarnok területén belül létrehoztuk a vizesblokkot, labort irodával, konyhával, szociális helyiséggel. Bevezetésre került az elektromos hálózat, hideg melegvíz, csatorna.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
2020 | 04 | 10.
Megkezdődött „A funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből” - GINOP-2.2.1-15-2017-00091 projekt. A vészhelyzeti korlátozás miatt online tájékoztatjuk az érdekelteket a beruházás megkezdéséről.
A projekt célja melléktermékekből állítsanak elő új funkcionális növényi tápanyagokat valamint talajkondicionálót. A kifejlesztendő természetes eredetű növényi tápanyag (trágya) várhatóan széleskörűen felhasználható lesz. A forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll majd, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok.
A projekt során elvégzendő feladatok:
- További tápanyag keverékek kialakítása, eltérő nedvességviszonyok mellett, valamint granulálási vizsgálatok
- Késztermék – organikus tápanyag – higroszkóposság vizsgálata
3, Kevert organikus tápanyag szemcsestabilitási vizsgálatok (a tárolás során fizikai változások)
4, Alapanyagok közül az összetapadásra hajlamos biomassza hamu tárolás vizsgálatok (tárolási időhossz és a légnedvességtartalom szempontjából)
5, Színkép felismerésre, elemzésre, ez alapján történő adagolásra alkalmas szoftver fejlesztése
6, Gyártás technológia és géprendszer átdolgozása, az input anyagok jellemző fizikai tulajdonságai ismeretében
7. Új gyártócsarnok, szociális helyiség és labor építése
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
2019 | 07 | 12.
Sajtóközlemény
Funkcionális növényi tápanyagok valamint talajkondicionáló előállítása melléktermékekből
Funkcionális növényi tápanyagok valamint talajkondicionáló előállítása melléktermékekből a célja egy új agrárgazdasági kutatásnak. A fejlesztés során teljesen újszerű, sokrétű alapanyag felhasználásával készült, széleskörű felhasználást lehetővé tevő természetes eredetű növényi tápanyagot (trágyát) állítanak elő. A projekt 541,3 millió Ft. támogatást nyert el.
A kifejlesztendő, forradalmian új termék kizárólag természetes, környezetbarát összetevőkből áll, melyek a következők.: biomassza hamu, lejárt szavatosságú húsliszt, baromfitrágya, szőlőtörköly és egyéb adalékanyagok. A projekt lényeges újdonsága, hogy természetes eredetű alapanyagok felhasználásával kerülnek előállításra talajjavító, tápanyagpótló, fehérjéket és aminosavakat, (biostimulátorokat) tartalmazó növényi tápanyagok. A kifejlesztendő termékek kémhatásuknak, makro-, mezo- és mikroelem tartalmuknak köszönhetően elsőrendű és teljes értékű tápanyagforrásai az ezeket hasznosító növényeknek, melyek lehetnek lágy- és fás-szárúak, egynyári vagy évelő fajok, bármilyen életkorúak. A termék pozitívan befolyásolja a talajok kémhatását, növeli azok tápanyag tartalmát, javítja annak mikrobiális életét és fizikai összetételét. Kiválóan illeszthető a termesztéstechnológiában alkalmazott gépsorokhoz, alkalmazásával csökkenthető az egyoldalú műtrágya használat. Kijuttatása egyszerűbb, mint a szerves trágyáké. Létjogosultsága különösen indokolt az ökológiai gazdálkodásban, a nagyobb hozzáadott értéket előállító, innovatív zöldség- és gyümölcstermesztésben, szőlőtermesztésben, facsemete előállításban.
A kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Konzorciumi partnerek: 1. Soproni Egyetem 2. Beta Center Kft. 3. Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ-Erdészeti Tudományos Intézet
A projekt címe: Funkcionális növényi tápanyagok előállítása melléktermékekből
A szerződött támogatás összege: 541 302 149 millió Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 78 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.08.31.
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00091
További információ kérhető:
Kangúr Tibor - médiakommunikátor
Elérhetőség:+36/30-3364138, info@mamtanácsado.hu
Kedvezményezett neve: Mobil Digital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Projekt címe: „Mobil Digital Kft. géppark bővítése”
Szerződött támogatás összege: 25.000.000 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 40%
A projekt tartalmának bemutatása:
A gépparkunk fejlesztésével a nyomtatott áramkör gyártás szolgáltatásunk képessé vált kétoldalas NYÁK gyártására, mellyel hatékonyabb helykihasználást valósítunk meg egységnyi felületen. Kémiai furatgalvanizálással tökéletes átkötést lehet kialakítani a két oldal adott vezetősávjai között. A vezetősávok passziválásával, amit a kémiai ónozással érhetünk el, az alkatrészek beültetése után következő forrasztás minőségét növelni jelentős mértékben, valamint megakadályozza a réz vezetősávok későbbi oxidációját, jelentősen javítva ezzel a termék minőségét. A NYÁK (PCB) felületkezelése a környezeti párától - illetve egyéb káros behatásoktól - védi a vezetősávokat. Lehetővé vált az alkatrészek pozíciószámozása is, mely megegyezik a kapcsolási rajzon feltüntetett számozással. Ennek köszönhetően az egyes alkatrészek könnyen és gyorsan beazonosíthatóak.
Műszerparkunk fejlesztésével, szolgáltatásaink is bővültek: az elkészített prototípusok élesztése, teszelése, vagy hibakeresése lehelővé vált. A diagnosztikai műszerekkel a lefejlesztett, legyártott prototípus áramkör működés közbeni elektromos jeleit lehet vizsgálni, illetve (akár elektronikus) mérési jegyzőkönyvben rögzíteni.
A projekt befejezésének dátuma: 2018.04.27.
A projekt azonosító száma: GINOP-1.2.2.16-2017-00986